HABER DETAYI
BM DÜNYA GIDA PROGRAMI YETKİLİLERİNİN HASİAD ZİYARETİ 04.07.2019 - 15:45

STK’LARIN BİRLİKTELİĞİ

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Hatay-Osmaniye Bölge Koordinatörlüğü organizesiyle ve derneğimiz ev sahipliğinde düzenlenen Hatay ve bölgedeki mültecilere ilişkin bilgilendirme toplantısına Antakya Tso Başkanı Hikmet Çinçin, Reyhanlı TSO Başkanı Necmettin Zaroğlu, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, ABİGEM İl Direktörü İdil Teoman, Hatay Büyükşehir Belediyesi EXPO ve Gastronomi Proje Ekibi katılım sağladı.

Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü, Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılay yetkililerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında HASİAD adına Başkan Gökhan Alkan ilk olarak derneği tanıtarak Hatay'daki STK’lar olarak her zaman işbirliği halinde ve 2021’de ilimizde gerçekleşecek olan EXPO projesi için her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Ayrıca Suriye Krizi dolayısıyla ilimize gelen Suriyeli mültecilerin ekonomik, sosyal ve iş hayatına olan etkileri STK Başkanları tarafından katılımcılara ifade edildi. Hatay’ın sınırda olması sebebiyle bu tip yardımlarda ilimize pozitif ayrımcılık yapılması beklendiği dile getirildi.

Yapılan toplantı da Hatay Büyükşehir Belediyesi Proje Ekibi EXPO projesi ve derneğimizin de ortağı olduğu Mozaik Projesine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Olumlu bir havada geçen toplantıda katılımcılar 2 gündür Hatay’da incelemeler yaptıklarını, Hatay ve bölgedeki mülteciler ile ilgili değinilen konulara ilişkin tüm notlarını aldıklarını ve tüm yetkili mercilere rapor sunacaklarını dile getirdiler.

Haber Kaynağı:
Bu haber toplam 377 defa okunmuştur.
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

7SYBW

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği