BAŞKANIN KÖŞE YAZILARI
HASİAD DERGİSİ 15. SAYI

HATAY İLE BİRLİKTE YÜKSELEN BİR DEĞER: HASİAD

İki yıl önce HASİAD yönetim kurulu olarak göreve başlarken, sürekli yükselen bir değer olan HASİAD’ı, çalışma dönemimizde şehrimizle birlikte daha da yükseklere taşımak üzere yola çıktık. Kentimizin tarihte köklü bir geçmişinin bulunmasına rağmen günümüzde içinde bulunduğu ekonomik durumun altını çizmiş ve Hatay’ın gelişmesini sağlayacak adımların atılması gereğinden söz etmiştik. Bunun için de ilimiz için bir şeyler yapılması gerektiğini ve bunun zorunlu olduğunu söylemiştik. Nitekim bu dönemde, hiç zaman kaybetmeden söz konusu çalışmalara girişildi.

Bu kapsamda, bir Hatay lobisinin oluşturulması yönünde yoğun faaliyetler yürütüldü. Hatay milletvekilleri Ankara’da bir araya getirilerek ilimizin sorunları masaya yatırıldı. Yerel sivil toplum kuruluşları bir araya getirilerek Hatay İş Dünyası Çözüm buluşmaları, her toplantı farklı bir ilçede olacak şekilde düzenlendi. Hatay’a ilişkin sorunların tartışılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi, düzenlenen konferans ve toplantılarda ele alındı, farkındalık yaratılmaya çalışıldı. Ankara’da Ekonomi Bakanı’nın huzuruna çıkıldı; sorunlar aktarıldı, çözüm önerileri sunuldu, 4. Teşvik Bölgesinde bulunan ilimizin 5. Teşvik Bölgesi kapsamına alınması talep edildi. Yurt dışındaki fuarlarda Hatay’a ilişkin değerlerin tanıtımı yapıldı, dış ticaretin geliştirilmesi için pazar arandı, sorun yaşanan pazarların canlanması, kapanan sınır kapılarının açılması için kulisler yapıldı.

İki yıllık çalışma döneminin süresi içerisinde 150’nin üzerinde faaliyet yürütüldü. Yönetim Kurulu Toplantılarında ilimizi ilgilendiren birçok kararın altına imza atıldı. Yurtiçi ve yurtdışı geziler düzenlendi. HASİAD’ın 22. Kuruluş Yılı dolayısıyla HASİAD Evi’nde düzenlenen 22. Yıl Resepsiyonu etkinliğinde 20 yılını dolduran 9 üyemize plaket takdim edildi. Derneğimize 35 yeni üye kazandırıldı, üye sayımız 100’den 135’e yükseldi. Üyelerimize yönelik üye organizasyonları gerçekleştirildi, üye ziyaretleri yapıldı. Protokol ziyaretleri kapsamında, onlarca kurum ve kuruluş ziyaret edildi. İlimizde gerçekleştirilen fuarlar gezildi, burada yer alan üyelerimizin stantları ziyaret edildi, üyelerimize manevi destek verildi. Basın mensupları ile toplantılar gerçekleştirildi, derneğimizin faaliyetleri konusunda farkındalık oluşturuldu. HASİAD, birçok kurum/kuruluş tarafından ziyaret edildi, temsilcileri HASİAD Evi’inde ağırlandı. Hatay’ın yerel ve ulusal düzeydeki iş adamları harekete geçirilerek katkıları istendi, STK’ların üst kuruluşları, bağlı olunan federasyon ve konfederasyonlarla temaslar kuruldu. 8 adet HASİAD Dergisi yayımlandı ve ikişer bin kopya bastırılarak tüm üyelere, iş çevrelerine ve STK’lara dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucu Hatay’a kazandırılan ve kentimizin, önümüzdeki üç yılına damgasını vuracak olan; istihdama, milli gelire ve şehrin kalkınmasına pozitif katkı yapacak EXPO 2021 Projesi için, yol haritası niteliğinde “Hatay Expo 2021’e Ne Kadar Hazır?” başlıklı rapor, HASİAD adına Özyeğin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ümit Özlale ve İskenderun Teknik Üniversitesi’nden Ekrem Cunedioğlu’na hazırlatıldı. İlimizin eksikliklerini, zayıf ve güçlü yanlarını açıkça ortaya koyan bu raporla, geçen yıl bir EXPO düzenleyen Antalya iliyle bir karşılaştırma yapma olanağı elde edildi.

Peki, bugün geldiğimiz noktada, bu çabaların hakkedilen karşılığı alınmış mıdır? Bu soruya olumlu yanıt vermek doğrusu çok güç. Ama bir farkındalık yaratıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Farklı düzeydeki dinamiklerin yarattığı sorunları kısa sürede çözmek her zaman mümkün olmamaktadır.

Çünkü sorunların çözümü, genellikle makro boyuttaki yaklaşım ve iradelerin varlığını gerektirir.
Sonuç olarak; 16.01.2016 tarihinden bu yana onurla sürdürdüğüm HASİAD başkanlığını en güzel duygularla benden sonra geleceklere devrediyorum. Hatay’a hizmet bir bayrak yarışıdır, bu yarışmada bayrağı devralan kişi en kısa zamanda ve en önde büyük işlere imza atacaktır. Çünkü içinde bulunduğu konum ve şartlar itibariyle Hatay için durmaksızın değerler inşa etme görevi, sorumluluk sahibi her Hataylı için kutsal bir görevdir.

Bu kutsal görevi sürdürürken yanımda olup destek veren, değerli zamanını bağışlayan, paylaşımlarıyla zenginlik katan, başta yönetim kurulu olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma, iş birliğine her zaman açık olan yerel yönetimlere, paydaş değerler olarak STK’lara, çalışmalarımızı geniş kitlelerle buluşturan medya mensuplarına ve bu yolda elini taşın altına koyma cesaret ve kararlılığını gösteren tüm Hatay sevdalılarına gönülden teşekkür ederim.

Bir bayrağı teslim ederken başka bayrak veya bayrakları teslim alma sorumluluğu ve kültürüne sahip olma öneminin bilinci ve sorumluluğuyla,

“Her son, aynı zamanda yeni bir başlangıçtır.”

Tahsin KABAALİ
HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

     
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

9N964

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği