BAŞKANIN KÖŞE YAZILARI
HASİAD DERGİSİ 17. SAYI

Değerli HASİAD Dergisi Okurları,

Göreve geldiğimiz günden bugüne yaptığımız özverili çalışmalarımızı sizlere dergimiz aracılığıyla aktarmaya çalışıyoruz. Her geçen gün projelerimize yenisini eklemek için yönetim kurulu arkadaşlarım ve ekibimiz ile hummalı çalışmalar içerisindeyiz. Yeni sayımızda sizlerle bir araya gelmenin heyecanı ile gündemimizdeki başlıkları aktarmak istiyorum.

Geçtiğimiz ay ülkemizde yapılan Genel Seçimler sonucunda başta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ve tüm Hatay milletvekillerimizi kutluyoruz. Önümüzdeki sürecin ülkemize, bölgemize ve ilimize barış, istikrar ve güç getirmesini diliyoruz.

Son yıllarda bölgemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bu seçim, kültürel, ekonomik ve politik konumu dolayısıyla Hatay’ın, Türkiye’nin geleceği için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu bir kez daha gösterdi. Hatay sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 11 milletvekili gönderen bir il olarak görülmemelidir.

Devlet büyüklerimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki temsilcilerimiz Hatay’ın sahip olduğu ekonomik, ticari, kültürel ve politik kaynaklarının önemini göz ardı etmemelidirler. Ayrıca ilimizin sahip olduğu potansiyellerin gelecekte daha iyi nasıl kullanılabileceği noktasında fırsatlar üretmelidirler.

HASİAD olarak gayemiz Hatay’ımızın aynı zamanda Türk siyasetine yön veren bir güç olmasını sağlamak için çalışmak olmalıdır. Bu anlamda Suriye’de yaşanan iç savaş ve akabindeki mülteci krizi sonrasında yaşanan iletişim kopukluklarının bir kenara bırakılarak; güç, fikir ve gönül birliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Artık birlik ve beraberlik içerisinde ortak akılla hareket etmenin, kenetlenmenin ve BİZ olmanın tam vaktidir. Eminiz ki herkes bu günlerin geride kalmasını temenni ediyor, başta Türkiye ve sonrasında Hatay’ın refaha kavuşması için çalışıyor. Bunu gerçekleştirmenin ilk yolu iletişim kopukluklarını ortadan kaldırmak olmalı. İletişim kopukluklarını ortadan kaldırıp güç birliğimizi göstermek için kurum ve kuruluşların, odalar ve derneklerin birlik olması ile geleceğe ışık olacak fikirler üretmeliyiz. Hepimiz aynı geminin içerisinde yer alıyorsak bunu yapmak temel görevlerimizden biri olmalı. Hatay’a bir BAKAN olmalı vurgusuyla; sadece ilimizin sorunlarını dile getirerek değil, çözüm üreterek harekete geçmemiz lazım. Sesimizi duyurmalı ve icraatlarımızı göstermeliyiz. Tüm bunlar Hatay’a BAKAN birilerinin varlığını göstermemize yardımcı olacak en büyük etkenler olacak.

Bildiğiniz üzere Sivil Toplum Kuruluşları, bir ülkenin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını bir arada tutan, bu zincirleri birbirine sıkı sıkı bağlayan yapılardır. Gelişmiş bir ekonomi ve gelişmiş bir demokrasi; ancak gelişmiş bir sivil toplum yapısı ve bilinciyle kurulur. Bu da STK’ların, bağımsız, tarafsız ve gönüllülük esasına uygun yapılanması ile mümkündür. HASİAD olarak bizler, Hatay’daki tüm sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bir araya gelerek, ortak bir kamuoyu oluşturması adına herkesin sorumluluk bilinciyle elini taşın altında koyması gerektiğini düşünüyoruz. Böylelikle, oluşacak konsensüs çerçevesinde gerekli görüşmelerin yapılması ve taleplerin doğrudan aktarılması adına tüm STK temsilcilerinin bir arada Ankara’da temasta bulunarak tüm söylemlerimizin hayata geçirilebileceği kanaatindeyiz. Bu süreçte, düşüncelerimizin bir an önce gerçek hayata geçirilebilmesi adına HASİAD olarak sonuna kadar sorumluluk almaya hazırız.

Tüm bu isteklerimizi anlamlandıran geçtiğimiz ay kutladığımız, tarihi zenginliklerle dolu hoşgörü ve barış kenti Hatay’ımızın anavatana katılışının 79. Yılını büyük bir gururla bir kez daha kutluyoruz. Bu vesileyle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve bu milli davada emeği geçen herkesi rahmet ve şükranla anıyoruz.

Gelecek sayıda yeniden görüşmek dileğiyle…

           A. Gökhan ALKAN
HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

     
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

6B41I

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği