BAŞKANIN KÖŞE YAZILARI
HASİAD DERGİSİ 19. SAYI

MALİYET ARTIŞLARI

İş dünyası olarak Cumhuriyet tarihimizin en zor dönemlerinden geçtiğimiz şu günlerde 2018 yılını geride bırakmış bulunuyoruz. Ağustos ayından itibaren kurlarda meydana gelen dalgalanma ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı, enflasyon artışı ve yüksek faizleri de beraberinde getirmiş ve çalışandan işverene üreticiden sanayiciye kadar geniş bir kesimi olumsuz yönde etkilemiştir.

Yaşanan bu olumsuzlukları en çok hisseden kesimlerin başında şüphesiz asgari ücretli çalışanlar geliyor. Yüksek enflasyon ile birlikte alım gücü iyice düşen çalışanlar bir yandan da işsizlik riskiyle karşı karşıya. Böyle bir dönemde asgari ücrette yapılan %26’lık artış, işçi tarafından olumlu olarak karşılansa da mevcut yaşam şartları dikkate alındığında yeterli olmamakla birlikte ileride işçilik maliyet artışından ötürü işçi çıkartılmasının önüne geçilebilmesi için işveren üzerindeki yüklerin azaltılarak mevcut teşviklerin yanı sıra yeni teşvik uygulamalarının getirilmesi gerekmektedir.

İşveren bakımından kurumlar vergisinin 2018 itibariyle %20’den %22’ye çıkarılması, kur farkı kaynaklı ham madde ve üretim ile asgari ücret artışı nedeniyle işveren maliyetlerinin yükselmesi beraberinde birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Döviz kurlarının yükseliş oranı ile artan ham madde maliyetleri, kurun düşmesi oranında azalmamış ve sonuç olarak geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında %50’nin üzerinde üretim maliyeti artışı ortaya çıkmıştır.

Yatırımcı açısından baktığımızda, yatırım amacıyla kullanılan kredilere uygulanan yüksek faiz yatırımcıya faiz yükünü de beraberinde getirmektedir.

İşverenler yükselen üretim maliyeti karşısında işten çıkarma, üretimi yavaşlatma hatta tamamen durdurma gibi birçok riski göze almak durumunda kalabilecektir.

Üretim maliyetindeki önlenemez artış, bölgemizdeki bazı sanayicilerin konkordato ilan etmesine, üretimi durdurmasına hatta toplu işten çıkarmalar yapmasına neden olmuştur. Sanayici ve üreticilere ek olarak inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin çok yüksek olması inşaat sektörüne de büyük zararlar
vermektedir.

Yaşanan bu olumsuzlukların sonucunda en çok etkilenen yine sokakta yaşayan vatandaş olmaktadır.

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, Hataylı Sanayici ve İş İnsanları olarak vatandaşlarımızın refahı ve mutluluğu için asgari ücretin en üst seviyeye çıkarılması elzemdir. Fakat bu artış karşılığında işverene sağlanacak devlet teşvikleri ile de işsizlik ve maliyet artışlarının da önüne geçilmelidir. Bu nedenle karar alıcıların personel maliyetini azaltacak teşvikleri bir an önce uygulamaya koyarak, işverenin sırtındaki üretim maliyeti yükünü asgari düzeye çekecek düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekmektedir. Bununla birlikte piyasadaki fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi adına yapılan denetimler artırılarak, vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilmelidir. Yüksek kredi faizlerini aşağıya çekecek düzenlemeler ile yeni yatırımların imkan sağlanmalıdır.

Bu bağlamda HASİAD olarak alınacak tüm ekonomik tedbir ve uygulamaların hayata geçirilebilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.

Saygılarımızla…

A. Gökhan ALKAN
HASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

     
 
 
TÜM ANKETLER
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Çok Kötü
İdare eder.

 
   
   

     Büyük İskender’in komutanlarında Antigonus ve Seleucus, Mezopotamya ile Suriye’nin yönetimi için aralarında savaşmış, zafer Seleucus’un olmuştur. Yeni bir kent kurmak isteyen Seleucus, Zeus’tan kendisine yol göstermesini ister ve bir kurban keser. Kurban etini kaparak uçan bir kartal, Silpius Dağı’nın eteği ile Oronte (Asi) Nehri’nin arasına konar.

 

     Hatay'da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatlıları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan oruk, öcce, ekşili börülce, beyaz kabak boranisi, cevizli biber (Muhammara), bakla ezmesi, humus, nazlı et yemeği ile peynirli künefe ve taş kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

 

     Hatay ve Antakya bölgesi, M.Ö. 333 yılında Büyük İskender ile Pers İmparatoru III. Dareios’un ordularının İssos kenti civarında yaptığı savaşla Makedon hakimiyetine girmiş olup, Büyük İskender’in ölümünden sonra komutanlarından Seleucus I. Nikator tarafından M.Ö. 300’lü yıllarda Antakya kenti kurulmuştur.

         
         
Güv. Kodu :

M1BFH

   
 
 
Herhangi bir ilan bulunamadı.
       
hasiad@hasiad.org.tr Copyright © 2014 HASİAD - Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği